Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; Smarty has a deprecated constructor in /esrp/smarty/Smarty.class.php on line 64

Warning: session_start(): Cannot start session when headers already sent in /esrp/classes/common/common_SessionRegistry.php on line 9
ESRP
Treść wybranej strony
Jedenasty tydzień ciąży

Jedenasty tydzień ciąży na skutek zwiększonego przepływu krwi w organizmie powoduje podwyższenie temperatury stóp i dłoni. Organizm manifestuje swoje zwiększone zapotrzebowanie na płyny przez pragnienie kobiety. W tym czasie waga kobiety powinna się zwiększyć o około 1 kg, jednak nie jest to wymagane, każdy organizm jest inny i może inaczej reagować, np. mdłości mogą prowadzić nawet do nieznacznej utraty wagi. Jest to najlepszy czas na badanie kosmków kosmówki, które pozwala na wykrycie nieprawidłowości w układzie chromosomów lub schorzenia dziedziczne u dziecka.

Płód przeszedł już najniebezpieczniejszy okres rozwoju i staje się coraz mniej narażony na wady wrodzone, skutki infekcji i działanie czynników zewnętrznych. W tym tygodniu dziecko staje się jeszcze raz takie długie, jednak nadal jego główka jest nieproporcjonalnie większa od reszty ciała. Pod wykształconymi powiekami zaczyna wytwarzać się tęczówka, która ma za zadanie chronić oczy przed nadmiernym światłem w życiu pozapłodowym. Teraz nasze maleństwo zaczyna się uczyć i po raz pierwszy w życiu ziewa, ssie palec, a także przełyka. Całkowicie rozwinięte wątroba, nerki, jelita, mózg i płuca rozpoczynają swoją pracę i funkcjonowanie, żeby w dalszym życiu tylko już rosnąć.  Pojawiają się zaczątki paznokci i cieniutkie meszkowate włoski, ale najważniejsze - serduszko jest na tyle silne, że przepompowuje krew do wszystkich narządów, również do pępowiny, z której zasilane jest łożysko.

Może wydać się to dziwne, ale nadszedł czas na przygotowania do porodu. Tak, tak, do porodu! Jak? Aby ułatwić sobie to doświadczenie, wystarczy zacząć regularnie ćwiczyć mięśnie Kegla, silne mięśnie dna miednicy pomagają zmniejszyć ból i ułatwić akcję porodową. Jest to bardzo proste: na początku, podczas oddawania moczu, należy wstrzymać strumień. Za tę czynność odpowiedzialne są właśnie powyższe mięśnie, z czasem nauczysz się zaciskać je nawet oglądając telewizję. A więc do dzieła, udanego treningu!

Źródło:
Anne Deans (redaktor), Ciąża. Poradnik dla rodziców. Muza S. A., Warszawa 2006.,

www.ebrzuszek.pl


Aktualności
Zamawianie leków przez internet więcej » Z rakiem szyjki macicy trzeba walczyć! więcej » Misioterapia w Centrum Zdrowia Dziecka więcej » Nowe Centrum Stomatologii więcej » Innowacyjny zabieg w Gorzowie Wlkp. więcej » Stowarzyszenie pomaga szpitalowi więcej »
Najnowsze publikacje
Menopauza i klimekterium ? więcej »
Mechaniczne sposoby zapobiegania ciąży więcej » Karmienie pierisą - mity, fakty! więcej » Jedenasty tydzień ciąży więcej »
Ostatnio dodane przychodnie
NZOZ Plac Kolegiacki Spółka z o.o. - pl. Kolegiacki 12 a, Poznań więcej » Lewkowicz Ewa lek. stom. ul. Promienista 12d Poznań - więcej » KRYST-DENT ul. Przybyszewskiego 11 Poznań - więcej » Jurczyszyn Adam psychiatra ul. Słowackiego 55 Poznań - więcej » Internistyczna Poradnia Specjalistyczna ul. Kasprzaka 16 Poznań - więcej » Małecki Leonard ginekolog położnik ul. Miodowa 48 Poznań - więcej »
Nasi partnerzy